5 најдобри градови кои се за посета во есен

Есента не е знак за, дожд во изобилство, ладно време, темни облаци и луѓе кои трчаат по улиците. Има дестинации каде што есента дава прегратка што блеска, па доколку ги доловиме најубавите бои, би ви ги предложиле најубавите дестинации за заедно да уживаме во убавините на есента.

  1. Минхен, Германија

Оваа листа ќе ја започнеме со Минхен, познат по Отктоберфест, фестивал кој е бренд на градот и се одржува секоја есен. Дали сакате да го почувствувате адреналинот на светски познатиот настан за паради, многу пиво, германска музика, баварски специјалитети, и секако, уживање?

  1. Чешки Крумлов, Чешка Република

Доколку сте страстен љубитен на историјата, минатото или пак сакате да ги вовлечете убавините на есента, исклучете ја агитацијата на големите градови, посетата на Чешки Крумлов би била перфектна дестинација.

Се наоѓа во областа Бохемија, Чешка што потпаѓа под шармот на средновековието. Градот се наоѓа по течението на реката Влтава, и замокот со исто име со часовник на градот. Убаво е да каже дека градот е под заштита на УНЕСКО, но есенските пејсажи изгледаат навистина примамливо.

  1. Единбург, Шкотска

Градот се отелотворува на своевиден начин според годишните времиња, музеите, кафулиња, замоци и богата мината трансформација во шармантна есенска дестинација. Доколку ја одберете оваа дестинација треба да бидете подготвени на многу дожд, но и многу Шкотски библиотеки и кафичи кои ќе ви ја загреат душата. Без разлика на времето, Единбург е супер сценски избор за оваа есен.

  1. Бриж, Белгија

Друга убава дестинација која ќе ре разнежне со љубов е средновековниот град Бриж, станува омилена дестинација на Европјаните каде според сценариото, градот изобилува со прекрасни градби. Чувството на среден век, шармантни канали, патеки со калдрма, и куќички кои според надворешната артитектура оддаваат шарм на недопрена дедовска приказна, која не навраќа на детството.

1. Халштад, Австрија

Првото место е отстапено за Халштад, најубавото место во Европа со најдобар поглед во есен. Се наоѓа на брегот на езерото на рабовите на планините, па овој Австриски пејсаж ви нуди одлично сценарио за кое сонувате кога размислувате за разнобојно годишно време. Ова богатство од град, формално окупиран од Келтите, станал и добар производител на сол, може да се пофали со многу култура и релаксација. Дефинитинвно вреди да го посетите барем еднаш во есен, па ќе го засакате ова годишно време уште повеќе.

Само одберете дестинација и додадете ја есента во вашата убава меморија.