Се ближи 90то издание на Оскари, 2018.

Можеби и вие припаѓате на публиката која што нестрпливо го очекува 90то издание на Оскари 2018!

Но да проследиме што не’ очекува на 4ти Март 2018, и кои се овогодинешните номинации.

  • “The Shape of Water” – доби 13 номинации за Оскар во Вторникот и моментално ја води трката со најголем број номинации.
  •  “Dunkirk” што доби 8 номинации и, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” што доби 7, исто така се јавуваат како силни кандидати.
  • Frances McDormand, Gary Oldman, Saoirse Ronan и Daniel Kaluuya спаѓаат помеѓи номинираните актери.
  • Greta Gerwig (“Lady Bird”) и Jordan Peele (“Get Out”) беа номинирани за најдобар режисер  и најдобро оргинално сценарио

“The Shape of Water” скромно буџетирана фантазија за немоќникот, кој се вљубува во затворено морско суштество, стана најубаво декориран филм на годината, добивајќи 13 номинации, меѓу кои и за најдобра слика и режија на Guillermo del Toro.

Драмата за одмазда “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” исто така се појави како многу силен кандидат, добивајќи седум номинации за Оскар во широк спектар на категории, вклучувајќи најдобра слика. Додека воениот “Dunkirk” доби осум номинации, а многу од нив се во технички категории.Меѓу деветте, само “Dunkirk” и “The Post” беа собрани од главните студија. Многу од номинациите не направиле значаен белег во театрите. Геј романтиката “Call Me by Your Name”, на пример, има само 9,1 милиони долари.

Исто така,”Lady Bird” на Greta Gerwig, со својата суптилна врска на релација мајка и ќерка, и самоуверен централен лик. Г-ѓа Gerwig доби номинации за нејзиното оригинално сценарио и стана петта жена некогаш номинирана за најдобар режисер. “Lady Bird”, исто така, доби номинација за најдобрата актерка (Saoirse Ronan) и поддржувачката актерка (Laurie Metcalf).

Останете во тек, да видиме што ни носат Оскарите за 2018 година.