Филмови кои ќе ја одбележат оваа есен!

Ниту едно годишно време нема да не ограничи да потрошиме малку повеќе време во кината или пред телевизорите одколку есента, кога ние ќе имаме доволно време да уживаме во нов филм при што кинематографската понуда е привлечнo изразена преку голем број на издавање на филмови, вие само треба да се опуштите и да уживате во најновата продукција.

  1. Justice League

Филмот е на врвот на најочекувани филмови кои се отворени преку „Правна Лига“. Кои се тие што не сакаат филмови со суперхерои? Во филмот се среќаваат и  најчудни желби, филм за целото семејство. Тоа значи Супермен (Henry Cavill), Човекот лилјак (Ben Affleck), Фанстастична жена (Гал Гадот), Воден човек (Jason Momoa), Блицот (Езра Милер) и останатите. Некои од најдобрите суперхерои во комичниот стрип би се среќавал со спас на планетата од катастрофален напад. После големиот успех на Чудесна жена, ние само можеме да предвидеме дека „Правна Лига“ има добри шанси за да ги надмине сите рекорди на гледаност.

Премиера: Ноември 2017

2. Blade Runner 2049

“Blade Runner”, режиран од Ридли Скот во 1982 и Харисон Форд во улогата на бегање од нож, е еден од култните филмови во кино. 35 години после првиот филм, LAPD офицерот „К“ (Рајан Геслинг) е приклучен кон истрагата за пронаоѓање на Рик Декард (Форд), која трае три недели.

Премиера: Октомври 6

3. Tulip Fever

Во Амстердам, во 17ти век, младото сираче Софија (Алиша Викандер) е присилена да се омажи за богат трговец, Корнелис Сандворт (Кристоф Валц), во обид да излезе од сиромаштијата. Кога нејзиниот маж вработил млад сликар, Жан Ван Лос (Дан ДеХан), да прими портрет, нешто што ќе донесе неочекуван расплет. Помеѓу Софија и Жан започнала вистинска љубовна приказна, забранета, но многу убава.

Премиера: 15 Септември

4. Kingsman: The Golden Circle

Херојот од кралството на мажите се враќа да открие нови предизвици. Доколку не сте го гледале првиот филм, главниот херој е младиот Егси (Тарон Егертон), кој станал член на кралството со задача да го брани светот. Во оваа авантура, после уништувањето на кралското седиште, агентите откриле дека одговорот за тоа е во америчка шпиунска агенција наречена Statesman. Двете агенции војувале против опасниот непријател.

Премиера: 22 Септември

5.Murder on the Orient Express

Најпознатата новела напишана од Агата Кристи се навраќа на нови сценарија кои се со избрана постава: Мишел Фајфер, Пенелопе Круз, Џони Деп, Даизи Ридли, Вилем Дафо, Кенет Бранах, Џуди Денџ. Препознатливиот белгиски детектив Херкул Поиро пробал да го сокрие злосторството што го стекнал на Orient Express, најпознатиот воз на светот.

Премиера: Ноември 24

6. Thor: Ragnarok

Тхор (Крис Хемсворт), кој е во затвор од другата страна на универзумот, започнал напад против времето за да се врати во Асгард. Неговата цел е да се запри Рагнарок, нарушување на светот и цивилизацијата, закана од злонамерни вонземјани, злобната Хела (Кејт Бланшет). Во неговиот обид да се спаси светот, Тхор ќе го има Локи (Том Хиделстон), Мечката (Марк Руфало) и Валкири (Теза Томпсон).

Премиера: Октомври 27

7. Borg vs. McEnroe

Ова е вистинска приказна за 1980 легендарната приказна на тенискиот Вимблдон, дуелот помеѓу двајцата најдобри светски тенисери: Бјорн Борг кој играл против Сверир Гуднансон и Џон Мекенро (Shia LaBeouf). Приказната која ја промени историјата на тенисот, приканзна за девијацијата, жртвата, пречките и победата.

Премиера: Септември 29

8. Mother

Ова е вид на филм кој веројатно треба да се гледа двапати за да се разбере и ужива. Режиран од Дарен Аронофски, овој психолошки трилер со ѕвездите Џенифер Лоренс, Хавиер Бардем, Ед Харис и Мишел Фајфер. Филмот ја дава историјата на пар чија врска е да ги тестира непоканетите гости кои доаѓаат во нивниот дом.

Премиера: Октомври 20

Се надеваме дека изборот на филмови ќе ви помогне да уживате во есента!