Уживајте во најголемите хитови на Dua Lipa

Дуа Липа e роденa на 22 август 1995 г. во Лондон. Таа е британска пејачка, текстописец и модел.

Дуа Липа е родена во семејство на албански родители од Косово кои ја напуштиле Приштина во 1990-тите години. Липа израснала слушајќи ја музиката на својот татко, пејачот Дукаѓин Липа. Нејзиното име значи „љубов“ на албански јазик.

На 14-годишна возраст, таа почнала да препејува песни од нејзините омилени пејачки како Пинк и Нели Фуртадо на YouTube. На возраст од 15 години, таа се вратила во Лондон со цел да стане пејачка. Набрзо потоа, таа започнала да работи како модел. Во 2013 година, таа глумела во ТВ реклама за британскиот „Икс фактор“

Таа ја започналаа својата музичка кариера на 14-годишна возраст, кога таа почнала да препејува песни од други уметници на YouTube. Во 2015 година, таа потпишала договор за соработка со Warner Music Group и набрзо потоа ја издала својата прва песна. Нејзиниот прв студиски албум насловен Дуа Липа бил издаден на 2 јуни 2017 година. Од албумот биле издадени седум песни, меѓу кои и песните „Be The One“ и „IDGAF“ кои се најдоа во првите 10 на британската топ-листа и песната „New Rules“, која се искачи на врвот на листата. Во 2018 година, Липа добила две награди на британските музички награди, и тоа за најдобра британска соло изведувачка и најдобра нова британска пејачка.

Нејзиниот деби студиски албум беше објавен на 2 јуни 2017 година. Нејзиниот шести сингл “New Rules”, стана место број 1 на Липа во Велика Британија. Притоа, таа исто така стана и прва песна за речиси две години од женски соло уметник што стигна до врвот во Велика Британија од “Hello” од Адел во 2015 година. Во декември 2017 година Липа беше прогласена за најпрестижната жена од 2017 година во Велика Британија од страна на Spotify. Во јануари 2018 година, Липа доби номинации во пет категории на 2018 Brit Awards, повеќе номинации од било кој друг уметник таа година. Ова е прв пат женски изведувач да добил пет номинации за Британските награди.

Интересни факти кои можеби досега не сте ги знаеле за Дуа Липа:

  1. Дуа Липа на 16 години се преселила во Лондон со цел да стане пејачка.
  2. Кратко после преселувањето во Лондон, таа започанала да работи како модел.
  3. Дуа Липа го опишува нејзиниот музички стил, како: “dark pop”.
  4. Нејзината прва турнеја во UK и Европа започнала во јануари 2016 година и траела се до ноември 2016.
  5. Таа е висока 1.73
  6. За својата прва песна “New Love”, Дуа Липа соработуваше со Лана Дел Реј.
  7. Нејзиното име на албански јазик значи:”љубов”.
  8. На петнаесет години, Дуа Липа работела во Лондон како келнерка.
  9. Дуа Липа беше во врска со Isaac Carew, британски модел.
  10. Таа има 75 000 фанови на

Во продолжение слушнете ги најголемите хитови на Dua Lipa

1.Be The One – Dua Lipa

 

2. IDGAF – Dua Lipa

 

3. New Rules – Dua Lipa

 

4. Blow Your Mind – Dua Lipa

 

5. Last Dance – Dua Lipa