Топ 11 фудбалери според УЕФА.

Со помош на фановите од целиот свет и рекордните гласови со вкупно 8,779,639, придонесоа Европската фудбалска федерација (УЕФА) да го избере најдобриот тим за 2017 година.

Според гласовите, во најдобрата единесетка доминираат играчите од Примера или вкупно ги има шестмина: Рамос, Марсело, Модриќ, Крос, Роналдо и Меси, додека останатите места ги зафатија Буфон, Алвес, Кјелини и  репрезентативците Де Брујн и Азар.